Ако имате път в Словения или пък сте някъде там на почивка непременно ви препоръчваме да посетите Пещера Постойна. Тя се намира в близост до град Постойна, на около 50 км от Любляна и на около 35 км от Триест.
Малко повече за пещера Постойна
Пещерата е дълга над 20 000 метра и е създадена от река Пивка. Мястото е туристическа дестинация от 1819 година. Интересен факт е, че пещерата е била електрифицирана още в началото на 19 век – преди столицата Любляна. Също така там е най-дългият подземен туристически маршрут в света – 5,3 км. Поради голямата й дължина още в далечната 1872 година е пуснато първото подземно туристическо влакче.

Пещерни образувания
В самата пещера
Влизайки в пещерата сякаш потъваш в един друг свят. За час и половина от живота си си в дълбините на земята и се любуваш на невероятните форми, които се разкриват пред очите ти. Само за час и половина се връщаш хиляди години назад. Обиколката започва с туристическо влакче, на което се возиш около 15 минути. През това време с всяка изминала минута се удивляваш на феноменалните самообразували се пещерни форми. Наблюдава се изобилие от всички видове пещерни образувания – сталактити, сталагмити.
След пътуването с влакчето идва ред и на пешеходния машрут. Влачето спира в една огромна зала, където се формират различните групи – според езика. Следва да отбележа, че има водачи на четири различни езика. Следват около 30 минути – 1,5км, в който гидът води групата през различни тунели, зали и галерии и поставя акцент върху някои основни елементи от историята на пещерата. Също ми се иска да вметна, че нашият водач беше изключително забавен и никак не беше натрапчив. Оставяше ни сами да развихрим въображението си без да ни налага къде какво се очаква от нас да видим.
Пещерата е изключително добре пригодена за туристи. Пътеките, по които се минава са направени от “флинтстоун“, който не се хлъзга и по този начин е безопасно за туристите.
Местата за туристи в пещера Постойна
Всъщност пещерата е на две нива, което е дело на река Пивка. В началото на пешеходния маршрут има виеща се надолу пътека, по която се стига до така наречения Руски мост. Името му е такова, защото по време на втората световна война е строен от руски затворници. След моста се преминава в голяма галерия, която наричат Лепа яма. Формите в нея са по-бели и сякаш по-изящни от наблюдаваните до този момент. От нея се достига до известната „Спагети“ зала, която изобилства на сталактити, които висят от тавана и напомнят именно за спагети. В началото Лепа яма е била без изход, но в последствие е направен изкуствен тунел. След него се достига до участък, които ни извежда под руския мост.

Руския мост
През това време все по-невероятни и изумителни форми се разкриват пред очите на посетителите. На моменти чак, не бях сигурна истина ли е това и се възхищавах на природата и силата, която е изваяла толкова изящните пещерни образувания.
Диамантът на Постойнската пещера
След още малко ходене се достига до символа на Постойнската пещера – Диамантът. Дори логото на пещерата е именно този сталагмит. Той е висок около 5 метра и е снежно бял – наистина сякаш блести като диамант.

Диамантът на Пещера Постойна
Лично мен повече ме впечатлиха образуванията, намиращи се непосредствено зад огромния диамант. Те нaпомняха някак на огромен музикален инструмент и с нежните и плавни гънки някак се запечатиха в съзнанието ми като едно от най-красивите места в пещерата.

Пещерни образувания
Чувството да посетиш това място е невероятно. Мащабите са толкова големи, че дори сега съзнанието ми не може да ги побере. И всичко това, цялата тази прелест е и се случва без намесата на човека – тя просто се случва – въпреки човека. И именно това е запленяващо и каращо ме да се преклоня пред великата сила на природата, която може да извае дори камък нежните форми на крехко цвете.

В Пещера Постойна
Нещо интересно за пещера Постойна
Друг интересен факт е, че в пещарата живеят над 84 различни видове, представители на подземната фауна. Най-известният представител е Протеят (Proteus anguinus). Това е вид риба, която може да оцелее без храна повече от 10 години. Вероятността този вид да бъде видян в пещерата от туристите е малък. Поради тази причина към края на обиколката има аквариум, който е пълен с представителите на този интересен вид.
След големия аквариум обиколката е вече към своя край. Следва най-голямата зала в пещерата – Концертната зала. Тя е с капацитет за над 10 000 човека.

Концертната зала в Постойна
А след това отново на влакчето. Направихме клипче, което е на целия път на връщане с влакчето.
Гидът ни каза, че накрая има изненада за нас. Мислехме, че това е голямата Концертна зала, която сама по себе си наистина е внушителна с размерите си. Уви, изненадата беше далеч по голяма. Пътят с влакчето отново беше около 15-тина минути, а когато то спря пред очите ни се разкри една от най-величествените гледки –, която е причината за образуване на Пещерата Постойна. Дори сега, сещайки се за този момент дъхът ми спира. Преживяването е незабравимо и определено си струва.

Подземната река в Постойна
Горещо ви препоръчваме тази дестинация, защото завинаги ще остави спомен в съзнанието ви. И още нещо – независимо от сезона, в който я посещавате – вземете си нещо връхно, защото постоянната температура в пещерата е около 10 градуса по целзии. Ако желаете може да изгледате и клипчето, което направихме в пещерата, за да добиете поне бегла представа за преживяването, което можете да имате ако посетите това вълшебно място.
9
И аз искам като тази риба! Пещерата наистина изглежда прекрасно – браво за хубавите снимки (не че съм изненадана от качеството). На следващото ходене в Словения, непременно ще я посетим!
Няма спор! Страхотно място, на което за жалост не видяхме… Поне през вашите очи и думи и аз се потапям в тази атмосфера ех…. Разходката с влакчето е било наистина приключение !
Винаги ме впечатлява фактът, че не всички красоти са пред очите ни, а голяма част от тях са скрити даже и под земята. Тази пещера е сериозно доказателство за това. Благодаря ви, че споделихте вашите преживявания от нея!
страхотна е! догодина, живот и здраве, ще отидем да я видим.
снимките също са доста добри, ползва ли статив там или е забранено?
Принципно не е забранено, но определено няма време. Въпреки че обиколката е около час и половина, не остава много време за снимки : )) Иначе определено си заслужава да се види. Снимките не могат да пресъздадат изцяло мащабите. : )
Не съм особен фен на пещерите и може би, не бих посетила такова място, когато съм в чужда държава, но със сигурност ще ти препоръчам да отидеш да видиш Съевата дупка в България, ако не си ходила, разбира се. По снимките, които сте направили двете много си приличат. За мен това е една от най-красивите пещери в България. Благодаря, че сподели историята :)
Прекрасни пътувания ви желая,
ще следя пътуванията ви с интерес,
поздрави,
Мони
много хубави снимки! Успях поне за мъничко да се върна там и да усетя атмосферата … И този подобаващ финал с реката накрая
Ооо да, финалът беше зашеметяващ буквално! : ))
Вчера посетих La Gouffre de Padirac – пещерата чудо , природно образувание в Франция!!