Ето че неусетно и тази година измина. Вече е към своя видим край. Предстоят едни от най-прекрасните български пазници – Бъдни вечер и Коледа. Празници, когато хората са заедно, сплотени и смирени. Празници, в които навън е студено, но в душите ни грее жарко слънце – любовта. Празниците са примесени и с еуфория, почивни дни, избиране на подаръци, пътувания и големи семейни събирания. Наред с всичко това идва и суетата какво да сложим на масата, когато гостите дойдат. За Коледната трапеза е ясно – всичко, което ни хрумне. Постните ястия за Бъдни вечер обаче понякога се явяват затруднение или по-скоро тяхното измисляне.
На трапезата на Бъдни вечер обикновено се слагат нечетен брой постни ястия. В моето семейство, традицията трапезата да е на земята на този ден, се пази и до днес. Когато бях дете беше много вълнуващо, защото на този ден вечеряхме на земята. Като си припомня колко много се радвахме като деца, ми се иска да запазя тази традиция и за моите деца.
Ето и списък с основните неща, които могат присъстват на масата на Бъдни вечер:
-
Обредна содена питка с късмети (задължително се слагат бобче, копче и паричка като се наричат кое какво символизира. Когато бях дете слагахме и пъпка от дрянова клонка)
-
Ошав – сок от сушени плодове
-
Постни сарми – с кисело зеле и ориз, в този период от годината ги обожавам.
-
Чесън – на всеки, прсъстващ на трапезата се дава по една скилидка чесън, която е завързана с червен конец за здраве и се пази до следващата година.
-
Купичка с мед – за питката с чесъна
-
Орехи – всеки си взима по един цял орех и го разчупва, ако вътре е цял новата година ще е добра.
-
Пълнени чушки с боб – това ястие обикновено го ядем само и единствено на Бъдни вечер
-
Бобена салата
-
Плодове – банани, портокали, мандарини, ябълки. Може да сложите и сушени плодове – стафиди, кайсии, боровинки и каквото друго ви дойде на ум
-
Баница с тиква – прекрасен десерт
-
Печена тиква с мед и орехи
-
Баклава
-
Баница със зеле
-
Вино
-
Греяна ракия
Със сигурност има още много различни гозби, които могат да бъдат на празничната трапеза. Важното е ястията да са постни и да бъдат нечетен брой.
От деца знаем, че питката трябва да се замеси от най-малкото дете в семейството и се прави само със сода. В нея се слагат и късметите. Късметът е в този, на който се падне паричката, а от неговата доброта зависи и щастието в къщата през идната година. Може още да се сложи бобче и да се нарече за здраве. По-креативните семейства измислят сами различни късмети, които добавят или към обредната питка, или към баницата с късметите за Коледа.
Всички тези традиции са се запазили във времето, а за децата цялото това приготовление е голямо щастие. Още повече, че очакват нетърпение Дядо Коледа, който на следващия ден ще е оставил подаръците под елхата.