През едно от последните ни пътувания, по време на което посетихме различни забележителности около Хасково и Кърджали, имахме късмета да стигнем и до един природен феномен – Каменната сватба. Въпреки опасенията на местните, че може да е кално и трудно достъпно, заради дъжовете от предишните нощи, решихме да опитаме да отидем и до там. От много време Каменната сватба ни беше в списъка с места, които много искаме да посетим и най-накрая й дойде реда.
Тъй като бяхме част от група, се налагаше да действаме доста експедитивно с придвижването и достигането до Каменната сватба, защото след това ни очакваше пътуване до Ивайовград и посещение на вила Армира. На това пътешествие си бяхме взели едната баба, за да ни помага с малката и понеже втората нощ щеше да е в друг хотел, трябваше да си вземем бабата и бебето с нас. След като посетихме Историческия музей в Кърждали и Църквата „Св.Йоан Предтеча“ се отправихме към сватбата. Решихме малката и баба й да ни чакат до колата, защото не знаехме наистина даи пътеката ще е подходяща за ходене – от гледна точка на кал и хлъзгавост.
Къде се намира природния феномен Каменната сватба?
Природният феномен се намира в близост до село Змилен, на около 4 километра североизточно от Кърджали. В самия град (Кърджали) има табели, които указват на къде е Каменната сватба. В общи линии упътването е следното – минава се покрай гробището, след това се подминава селото. Пътят продължава още около километър. Когато се стигне до мястото е хубаво да имате предвид, че пътеката, водеща до феномена е на ляво.
Първо има леко спускане надолу, преминава се през една много малка рекичка (или дори по-скоро вада) и след това има около 5-10 минутно изкачване. И, накрая – воала! Добре дошли на Каменната сватба. Младоженците се намират вдясно от големия ансамбъл от вкаменени фигури, който се разкрива пред погледа.
Малко повече информация за природния феномен край Кърджали
Научна гледна точка – как са се появили чудатите фигури край Кърджали
Според проучвания на геолози в района, преди около 35 милиона години, това място е било част от морско дъно. Смята се, че цялата територия на Източните Родопи е била дълбоко морско дъно. Освен това е имало и вулканична дейност, в следствие на която са се образували интересните скални форми. От честите трусове под водата се се образували дебели пластове вулканична пепел, които се примесвали с късове от скалите по брега. Тези утайки са се утаявали милиони години, като в крайна сметка са се превърнали в пластове туфи. Във времето водата се е отдръпнала на изток и чудните подводни фигури се показали на повърхността в целия си блясък.
Легендите разказват
Науката си е наука, но човешкото въображение е не по-малко велико нещо. Има различни легенди, които разказват за появата на скалния феномен Каменната сватба. Една от най-романтичните легенди е свързана с любовта. Млад момък бил влюбен в мома от съседно село. Той помолил баща си да отиде и да иска момата. Бащата отишъл и я откупил. Дошло време за сватба и повели момата към село Змилен. Силен вятър повял и вдигнал булото на булката. Свекърът би пленен от красотата на момата и нечестиви мисли започнали да се въртят в главата му. Това ядосало природата и се раздухал много силен вятър. Той вкаменил свекъра, булката и всички на сватбата, освен младоженеца. Момъкът седнал и заплакал. Помолил се на майката природа да вкамени и него. Тя се смилила над него и изпълнила желанието му.
Друга легенда разказва, че сватбата била нападната от разбойници. Главатарят поискал за откуп момата, защото бил пленен от красотата й. Като не я дали, той нередил всички да бъдат убити. В този момент всички се вкаменили, като червният цвят, който е останал по белите скали е, за да пази спомена за гибелта им.
Множество легенди и предания същестуват и са съществували. Факт е, че мястото е притегателно за множество турсити и пътешественици. Всеки, който го е посетил, несъмнено остава възхитен от величествеността на този природен феномен.
Нашата разходка до Каменната сватба
Както вече споменах от години искаме да отидем до там. И двамата сме ходили до Перперикон и Татул, които са по-известните забележителности край Кърджали, но не бяхме посещавали това място. Да си призная, останах много възхитена. Цялата тази огромна феерия от бели скали, напомнящи човешки фигури е впечатляваща. Ние стигнахме изключително бързо до самото място, а горе поседяхме повече, за да разгледаме, поснимаме и да се насладим на това творение на природата. Малката и баба й ни чакаха долу при колата. Ако знаехме, че няма да има кал щяхме да ги вземем с нас. Рая със сигурност щеше да се зарадва много.
Същия ден, малко по-рано посетихме Каменните гъби. Там бяхме впечатлени, но след Каменната сватба останахме без думи.
В района на Кърджали има наистина много места, за които си заслужава човек да отдели време и да посети. Ние имахме щастието времето да е с нас, въпреки прогнозите за проливни дъждове. И въпреки това успяхме да видим само една мъничка част от красотите в този район на България. Препоръчваме ви да се разходите до Историческия музей в Кърджали, както и да църквата „Св.Йоан Предтеча“. Ако пък разполагате с повечко време задължително включете в програмата си Перперикон и Татул, както и разходка край язовир Кърджали. Ние несъмнено ще се върнем отново там, защото си оставихме още много за следващия път.
Може би ще ви е интересно да прочетете кои 15 забележителности в областта на Хасково видяхме в рамките на три дневно пътешестви – Забележителности в Източни Родопи – обзорна статия.