Винаги съм знаела, че джинджифилът е супер храна. В последните дни, покрай цялата суматоха с Корона вирусът се позачетох малко повече за природни средства за вдигане на имунитета и предпазване от вируси, като може би на първо място е именно джиджифилът. Попаднах дори на един руски учен Олег Торсунов, който заявява, че консумацията на джинджифил и куркума могат да ни предпазят от корона вируса. Изгледах част от лекцията му и човекът изглежда доста уверен в това, което казва. Дали е така или не е, нямам представа, но е факт че джинджифилът се препоръчва при настинка, грип или просто превантивно. Това събуди интересът ми и реших да прочета малко повече за джинджифила и да напиша статия по темата.
Малко от историята на джиджифила
Смята се, че историята на билката започва преди 7000 години в Индия или Китай. През античността джинджифилът започва да се появява и на европейския пазар. Използвал се е повече заради лечебните си свойства отколкото в кулинарията. Доколкото прочетох са го използвали и за съхранение на месо, тъй като има бактерицидни свойства. През Средновековието билката е луксозна и скъпа стока, до която не всеки има достъп. В днешно време, джинджифилът се превръща в често използвам продукт както за приготвяне на различни меса и сосове, така и за лечебни отвари.
Знаете ли, че…?
Аз не знаех, че името на джинджифила на санскритски се превежда като „универсално лекарство“. Друг интересен факт е, че джинджифилът запазва своите качества във всички свои форми – пресен, сушен, сварен. Ето и някои от основните предимства на тази лечебна билка:
- има силен имуностимулиращ ефект
- има чудесни антиоксидантни свойства
- съдържа много витамини, минерали и микроелементи, които са от съществено значение за правилното функциониране на човешкия организъм
- има противовъзпалитлни свойства и облекчава множество възпалителни състояния
- той е естествено антисептик и антиоксидант
- има болкоуспокояващи свойства и ефект
- действа благотворно на храносмилателната система
- подпомага кръвообращението като разширява кръвоносните съдове
- той може да бъде наречен естествен антибиотик, поради съдържанието на веществото алицин (съдържа се също и в чесъна) Точно на алицина се държи пиперливия вкус на джинджифила и чесъна.
- подобрява разширяването на бронхите
- подпомага организмът при борба с диария, причинена от бактерии
- действа благотворно на организма при обработването и усвояването на мазнините
- чудесен за консумация при отслабване – вдига вътрешната температура, което подпомага горенето на излизшните мазнини
Мога да изреждам още много за ползите на тази билка. Определено джинджифилът е безценна и безкрайно полезна билка. Може да се използва под много различни форми.
Консумиране на джинджифил
Джинджифилът може да се консумира както пресен, така и стрит на прах. Когато е на прах може да се слага в различни готвени ястия като супи, манджи, сосове и пасти. От пресния корен (също и от джинджифил на прах) може да се прави чудесен чай от джинджифил. Той има ободряващо действие и стимулира имунната система. Особено подходящ е по време на грипния сезон, както и при настинка.
- чай с джинджифил
Необходими са ви – 1 лъжичка настъгран джинджифил, лимон, мед, вряла вода и пакетче любим чай (зелн, мента, мащерка). Всички съставки без меда и лимона се варят в продължение на 5 минути или се запарват. СЛед това се добавя лимоновия сок и меда. Хубаво е да се пие топло.
- чай от пресен корен джинджифил или с джиджифил на прах
Кипва се вода на котлона, след което се добавя настъган или нарязан на парченца джинджифил и се оставя да къкри за около 5 минути. Прецежда се и се добавя мед. Ако го правите с джинджифил на прах сложете 1/2 или 1 чаена лъжичка.
- мед с джинджифил
В един малък буркан се слагат настърган джинджифил и мед догоре. Разбърква се хубаво. Може да се хапват по една-две лъжици ежедневно за укрепване на огранизма и подсилване на имунната система.
Други приложения на джинджифила
С билката могат да се правят различни маски за коса. При пърхот може да направите маска от настърган джинджифил и зехтин (равни части). Нанася се за 25 минути на скалпа и след това се отмива хубаво. За да стимулирате ратежа на косата направете маска от настърган джинджифил и чесън. Добавяте зехтин и масажирате скалпа и корените на косата.
В заключение
Джинджифилът е една супер билка, която може да намери много и различни приложения. Независимо в каква форма е той не губи своите качества, което е чудесно. Лечебните му свойства са известнии от преди хиляди години, когато хората са го използвали за лечение на различни здравословни състояния. Дори да не вярвате, че може да ви „излекува“, нищо няма да изгубите ако го включите в ежедневието си. Една чаша чай няма да ви навреди по никакъв начин, а би могла да ви помогне много. Опитайте и вижте сами как се чувствате и дали това е вашата билка.