Home ЛайфстайлРевюта Защо си купих Acer Aspire7 (модел A715-72G-75QE)

Защо си купих Acer Aspire7 (модел A715-72G-75QE)

by Peter Todorov

Така се стече живота и работата ми, че съм използвал винаги служебни лаптопи. Поради тази причина нямах необходимост да притежавам личен такъв. Към края на 2012г., когато напуснах работа вече се наложи да купя. Спрях се на марката Acer, защото са бюджетни и предлагат по-добър хардуер от останалите в този ценови клас. В случая добрия хардуер е за сметка на качеството на сглобката. Корпуса беше изцяло от евтина пластмаса и лесно се чупи.  Минавам направо към съществената част.

Дойде време за ъпгрейд! :)

Нуждата от ъпгрейд се появи рязко, когато започнах освен снимки да обработвам и видео. Няма да споменавам, че дори при обработка на по-големи панорами компютъра се задъхваше вече сериозно и 8GB рам не стигаше за никъде. Много се чудих какво да купя този път. Хардуера към днешни дни е доста мощен и много зависи за какво ще се използва, защото може да не е необходимо да се дават много пари за скъп хардуер.

Взех три неща под внимание.

Колко време използвах старият лаптоп и за какво ще използвам новия и охлаждането. Началото на 2019г. сме, това означаваше, че ползвам стария 6-7 години. Взех под внимание и софтуера, с който ще работя и реших, че е важно този път да взема бърз процесор. Хвърлих поглед на пазара и видях последното поколение 6 ядредни процесори на Интел. Като тук говорим за 6 физически ядра, а не логически, логическите са 12.

Без много да му мисля, имайки предвид времето, което ползвах стария реших ,че това ще е процесора и вече започнах да търся най-евтините лаптопи с този процесор. Но докато избирах се появи още един фактор и това бяха дисковете NVme. Ако не сте запознати с технологията задължилно прочетете за какво става въпрос. Тези хард дискове са 5 пъти по-бързи от стандартни SSD дискове, технологията ползва м.2 слот. Това добави условието лаптопа ми да има такъв. Ето това бяха критериите, които доведоха до решение да се спра на Acer Aspire 7  (модел Acer A715-72G-75QE), както и цената разбира се. Той е един от най-евтините лаптопи отговарящ на изискванията ми.

Поръчах допълнително една плочка ADATA 16GB DDR4 2666MHz и така машинката стана с 24GB рам, като в последствие имам възможност да я увелича до максимум 32GB. Нямаше начин и да не поръчам и Samsung 970 EVO NVme 250GB. Толкова бях чел и се интересувал от NVme технологията, че вече ме сърбяха ръцете да я теставам. Предполагм си спомняте разликата между обикновенните хардове 5400 оборота и SSD дисковете. То си беше все едно си направил цялостен ъпгрейд. Много исках да разбера дали ще изпитам още веднъж същото усещата от SSD минавайки на NVme.  Обещавам скоро едно Сравнение на хард с 5400 оборота, SSD и NVme.

Основни характеристики на модела (без допълнителните части)

Екран: 15.6″ FULL HD LCD LED (1920X1080)
Процесор: INTEL  I7-8750H  9MB CACHE, UP TO 4.10 GHz
Рам: 8 GB DDR4 2666MHz
Хард диск: 1 TB SATA 5400 RPM
Видео карта: NVIDIA GEFORCE GTX 1050 4 GB GDDR5
БАТЕРИЯ: 4-CELL LITHIUM ION (LI-ION) 3320 MAH
ТЕГЛО: 2,40 КГ

Интерфейси

Много ме притесняваше, че никъде по ревютата не виждах, а и не пишеше да има SD CARD слот. Това доста ме притесняваше, защото като фотограф и пътешественик имам множество устройства с SD карти. В крайна сметка се оказа ,че има такъв и си отдъхнах, че няма да купувам и да мъкна нещо допълнително.

USB 2.0 PORTS: 2
NUMBER OF USB 3.0 PORTS: 1
NUMBER OF USB 3.1 GEN 1 PORTS: 1
USB TYPE-C
USB TYPE-C DETAIL
USB TYPE-C PORT: USB 3.1 GEN 1 (UP TO 5 GBPS)
NETWORK (RJ-45)
HEADPHONE/MICROPHONE COMBO PORT
CD CARD SLOT

Мнение за дизайна и качеството на сглобката и размера

Качеството определено е няколко нива над предишния ми лаптоп. Вземайки факта, че стария пада няколко пъти в неработещо състояние от поне 1 метър на земята и корпуса оставаше цял с изключение на ъглите, нямах особено много изисквания за здравината.  Капакът е направен от полиран алуминии, който е сложен и по корпуса около клавиатурата. Изглежда внушително здрав и стабилен, както и се усеща на допир. Останалата част си е от добрата, стара, евтина пластмаса. Дебелината на корпуса е 27мм, което лично на мен ми е повече от достатъчно. Не може да се мери с HP ENVY серията или MAC BOOK AIR по дебелина, не е и това идеята. Друго също прави впечатление е, че остават доста отпечатъци от пръсти по корпуса, което не е приятно.

Благинки

Тук ще включа вероятно за повечето хора стандартни неща, но аз лично за първи път ги ползвам и удоволствието е  доста голямо! Има нещо, което много ме радва и винаги съм искал – да има подсведка на клавиатурата на лаптопа. Много съм свикнал с подсветката на стандартната ми клавиатура и бих искал да имам и на лаптопа. Принципно, избягвах модели с кърваво червена такава, просто не ми допада като цвят. В случая, този модел пристига с бяла подсветка и много се изкефих. Друго нещо, което в повече ревюта не се споменава е, че има сензор за пръстов отпечатък, вграден в тъчпада. Друго е да си сложиш просто пръста и да се логнеш, а не да пишеш пароли. Пък и така времето за Log-in драстично се скъсява.

Охлаждане

Това, което знам за охлаждането е, че трябва задължително да се чисти на определено време. На стария лаптоп на Виктория HP ProBook му се отлепи чипа на видеокарата, защото системно прегряваше и гаснеше сам от топлината. Моят стар Acer пък, за да го почистя се налагаше да се разглоби на съставните си части. Това включваше махане на целия корпус, един куп жакове и дори трябваше да се махне клавиатурата на лаптопа, за да може да се почисти вентилатора.  Тук просто се маха капака и готово.  Сравнявайки охлаждането на Predator серията на Acer, това на Aspire 7 изглежда почти също толкова качествено. Минус е, че под натоварване вентилаторите са доста шумни, но за мен това няма особено значение.

Екран

Дисплеят на Acer Aspire 7 (Acer A715-72G-75QE) има Full HD панел с IPS матрица и резолюция от 1920х1080 пиксела.

Батерия

Живота на батерията за мен не е от особено значение, защото почти 99% от времето лаптопа е включен в контакта. Това което ми прави много негативно впечатление е, че батерията вече е вградена, както при мобилните телефони. И не може да се махне с натискането на едно копче. Добрата новина е, че като се махна капака, може да се развият винтовете и да се извади батерията без да се амортизира непрекъснато. Честно казано не бих го направил. Колкото издържи – толкова, все пак е консуматив и може да се смени след време. За интернет сърфиране батерията държи около 6 часа. Може да видите снимката на охлаждането, в долната част се намира и батерията.

Софтуер

Най-тежкия софтуер и този, с който работя най-често е Photoshop, Premiere Pro и  Lightroom. Правейки таз годишната равносметка, взехме решение да споделим видео за всичките ни пътувания през годината. Определено това беше мисия невъзможна за стария ми лаптоп да обработи 160 видеа равни на 40GB данни. И това беше една от генералните причите да изтичам до магазина, защото осъзнах, че старата машинка вече не е просто бавна, а НЕ работи :). С новия лаптоп навързах клиповете, музиката, всичко за точно 2 дни. Докато на стария се опитвах 5 клипа да навържа около седмица.

Игри

За съжаление не играя игри вече. От много години съм пенсиониран геймър. Нямам нито една игра инсталирана на компютъра и не мога да ви предсотавя информация как се справя лаптопа с новите заглавия. Някой ден като порастнат децата, задължително ще играеме отново Heroes 3 с Вики :).

Финални думи

Разликата между стария ми лаптоп и този е огромна. Трябваше да си купя мощна машина, за да разбера, че дори фейсбук ми е вървял бавно. Ако решите да сменяте, независимо за какво ще се използва, мога да ви посъветвам, ако имате финансовата възможност да вземете една идея по-бърза машина. Никога няма да съжалявате от избора си, останалото са детайли.

Надявам се статията да е достатъчно изчерпателна и да ви допада. Ако имате някакви въпроси не се колебайте да пишете във facebook или да коментирате под статията.

За още ревюта на различни продукти може да погледнете тук.

You may also like

Leave a Comment

error: