От доста време насам не съм писала статия от подобен тип. Буквално преди дни, Пепи прави фотосесия на едни лимони и от там ми дойде и вдъхновението да напиша малко повече за този интересн цитрусов плод, наречен ЛИМОН. У дома почти не оставаме без лимони в хладилника, защото всяка сутрин се пие топла вода с лимон. Е, добре, няма да лъжа, че не ми е любимо и често пропускам. За сметка на това, Пепи пие вода с лимон всяка сутрин без изключение. Може да пропусне закуската, но не и топлата леко кисела напитка. Като цяло лимонът има наистина изключително много ползи и може да се използва за много различни неща в ежедневието. За тях ще ви разкажа малко повече в следващите редове.
Кратка история на лимона
Ботаническото име на лимона е Citrus Limon. Лимоните са плодове от лимоново дърво, което се смята за естествена кръстоска между цитрона и лайма. Още от дълбока древност, арабите са считали лимона за свещен плод. Той е бил важен колкото питейната прясна вода. Според историята, лимонът е познат още от преди 2500 години в южните територии на Индия и Китай. Много години по-късно плодът достига до Европа и по-конкретно бива внесен в Римската империя през 200 година пр.Хр. Едва през 15 век обаче започва тяхното култивиране по европейските територии и страни.
Какво е лимонът?
Лимонът е цитрусов плод, който със сигурност всеки човек може да разпознае. Те са с продълговата форма и лъскава жълта кора. Отвътре са с мека сърцевина, сочни и много кисели. Има различни сортове лимони, като едни от най-популярните са киселите сортове лимони „Еврика“ (с малко семки) и „Лисабон“ (без семки) и сладкия сорт „Майер“. В лимоните се съдържа много голямо количество витамин C, както и около 5% лимонена киселина.
Лимонът и ползите за здравето
Лимоните могат да намерят наистина изключително голямо приложение в ежедневието. Те се славят като плод с множество здравословни ползи. Изследванията показват, че в около 100 грама лимон се съдържа почти 190% от препоръчителната дневна доза витамин C. В тях има също още важни за организма елементи като рибофлавин, тиамин, магнезий, желязо, пантотенова киселина. Лимоните са пекрасен източник на калций, калий, мед, фолиева киселина, витамин B6, а също и фибри.
Лимонът има чудесни антиоксидантни свойства, които се дължат на аскорбиновата киселина, още известна под името витамин C. Други антиоксиданти, които има в лимона са зеаксантин, лутеин, витамин А, бета каротен, бета криптоксантин. Те спомагат здравето на лигавиците в организма, подпомагат зрението и действат благотворно на кожата. Благодарение на лимонената киселина храносмилателната система бива улеснена.
Като цяло ползите от лимона и сокът от лимон са безброй. Ето само някои от тях:
- При повишена температура лимоновият сок спомага нейното понижаване
- Лимоните подпомагат регулирането на pH-то на организма
- Лимоновият сок може да ви облекчи ако имате сърбежи или ухапвания от насекоми
- Сокът от лимон може да се пие в кобинация с мед профилактично – за повишаване на имунитета
- При възпалено гърло лимоновият сок и/или чай с лимон намират голямо приложение и успокояват възпалението
- Лимоните могат да се използват по различни начини при диети и режими за отслабване
- Лимоновият сок се използва за изчистване на черния дроб
Има още наистина много ползи от използването на лимона. Сега ми се иска да обърна внимание на сутрешната чаша – топла вода с лимон, която се пие на гладно.
Топла вода с лимон – прекрасен старт на деня
Лимонут и в часност сокът от лимон са изключително полезни за храносмилателната система, поради съдържанието на лимонена киселина. Влизайки във взаимодействие с киселините в човешкия организъм, много лесно се стимулира отделянето на стомашен сок и респективно храносмилането. Водата с лимон спомага за естественото очистване на червата и това е поредната причина да се препоръчва употребата й сутрин на гладно. От друга страна, тя защитава организма от свободните радикали и извежда холестерола. Също така действа укрепващо на имунната система. Високото съдържание на калий в лимона действа благотворно върху нервната система. Калият е минерал, който съвместно с натрия има ключова роля в предаването на импулси в главния мозък и нервната система. Нервната система има нужда от калий, за да може да изпраща сигнали към сърцето. В този ред на мисли водата с лимон има добро въздействие и върху сърдечното здраве.
От друга страна водата с лимон действа алкализиращо на организма. Много хора именно тук се объркват, защото лимонът е кисел. Веднага се появява въпросът „Лимонът не повишава ли киселинността в организма?“. Не точно. Всички кисели плодове, в това число и лимонът, попадайки в организма се разграждат в стомаха и създават алкална реакция. Обяснението тук е с малко повече химия, но накратко казано – органичните киселини от пресните плодове се дисоциират като основи (не като киселини) и отделят хидроксилна група с отрицателен заряд, т.е. група – носител на електрон. Прочетете още за Алкално-киселинния баланс в човешкия организъм. Ето още няколко ползи от водата с лимон:
- спомага за извеждането на токсините в организма
- спомага за извеждането на мазнините и намаляване на теглото
- придава на организма тонус и дава енергия
- действа добре на ставите и мускулите
- разрежда пикочната киселина
- повишава имунитета
Кога и как да пием вода с лимон
Най-добрия момент за пиене на вода с лимон е сутрин на гладно, като не трябва непосредствено след това да се закусва. Веднага след като изпиете водата с лимон е хубаво да изплакнете устата си, защото лимонената киселина не действа добре на зъбния емайл. За да защите зъбите си е хубаво поне 30-тина минути след това да ги измиете. При различни режими за отслабване също се препоръчва да се пие вода с лимон. Имайте предвид обаче, че тогава е много важно и да пиете големи количества чиста вода, защото лимоновият сок е много силен и може да раздразни стомахът.
Как да избираме и съхраняваме лимоните
При избора на лимони е много важно те да са с хубав цвят, без меки участъци и петна по тях. Ако лимоните не са пресни те нямат блясък на кората и са сякаш изсъхнали. Можете да ги съхранявате около седмица на стайна температура. Ако желаете да ги запзите за по-дълъг период от време е препоръчително да се държат в хладилник.
Хранителен състав на лимона
Едно от най-хубавите неща, а и причина поради която лимоните се препоръчват при различни режими е фактът, че в тях почти няма плодова захар. Ето ориентировъчно съдържание на вещества в 100 грама продукт.
Лимон с кора
- Калории – 20 ккал
- Белтъчини – 1,2 гр.
- Мазнини – 0,3 гр.
- Общо въглехидрати – 10,7 гр.
- Захари – – гр.
- Фибри – 4,7 гр.
Лимон без кора
- Калории – 29 ккал
- Белтъчини – 1,1 гр.
- Мазнини – 0,3 гр.
- Общо въглехидрати – 9,3 гр.
- Захари – 2,5 гр.
- Фибри – 2,8 гр.
Лимонов сок
- Калории – 25 ккал
- Белтъчини – 0,4 гр.
- Мазнини – 0 гр.
- Общо въглехидрати – 8,6 гр.
- Захари – –гр.
- Фибри – 0,4 гр.
Още някои приложения на лимона
Освен за пиене, овкусяване на салати, сосове и различни ястия, лимоните могат да се използват за най-различни неща. Лимонът намира широко приложение в козметиката и домакинството. Можете да използвате лимона за обезмирисяване на различни неща – на канала, на хладилника или някой шкаф, коша за боклук. Също така можете да използвате лимон за почистване на различни повърхности – дъски за рязане, полиране на мебели, почистване на сребърни предмети и бижута, почистване на тоалетната и пода. Може би ще се очудите, но лимоновият сок има чудесно избелващо действие и може да се използва вместо белина за силно замърсени дрехи или такива с петна (Може би ще ви е интересно да прочетете за екологичния и чист продукт за пране – Яйце за пране).
В козметиката, лимонът също не остава на заден план. Може да се използва в комбинация с кокосово масло (Кокосово масло и ползите от него) за крем. Лимоновият сок има стягащ ефект, които премахва разширените пори и действа добре при акне. Също така можете да правите „маска“ на ноктите си с лимон, а защо не и различни домашни ексфолианти. Ако темата за домашна козметика ви е интересна, може би ще искате да се запознаете с етеричните масла, които може да използвате при направата й – Етерични и базови масла.
У дома, освен че пием вода с лимон сутрин, при каквито и да е признаци на настинка си приготвяме ударна доза лимонов сок с мед. Може и с мед и джинжифил. Обикновено това действа като имунна бомба на организма и много често успяваме да прекратим развитието на настинките по този начин. Отделно си слагаме лимон в чая, а понякога овкусяваме и супите си. Ако не използваме ябълков оцет, то слагаме пресен лимонов сок в салатите.
Финални думи
Като цяло лимонът определено е панацея. Има наистина безкрайно много прложения в различни сфери от живота. Няма как да не признаем здравословните му ползи. Спокойно може да се използва за профилактика, както и за пречистване и детоксикация на организма. След всичко до тук написано, може би и аз ще започна по-стриктно всяка сутрин да изпивам по една чаша топла вода с лимонов сок.
Може би забравих да спомена и една изключителна напитка, която се прави точно с лимони – ЛИМОНАДА?! В предстоящите горещи дни, лимонадата е чудесно средсво за разхлаждане и освежаване.
Надявам се статията да ви е била интересна и полезна. Може би ще ви е любопитно да прочетете също и Основните правила на хранене, според професор Неумивакин. Ако желаете можете да разгледате и категорията Здравословно, където не се съмнявам, че ще откриете още много полезни неща за вас. Ако статията ви допада, споделете я, за да достигне информацията до повече хора.
2
Много полезна статия! Преди време научих ползите от лимона и се чувства много по-добре откакто започнах да пия сутрин вода с лимон.
Радваме се, че ви е полезна! Ние от много време пием вода с лимон сутрин :)